Азот, як і кисень, для жителів планети Земля – життєво важливий елемент. Людям, тваринам, рослинам і мікроорганізмам, для життєдіяльності необхідне повітря, якие формується із суміші газів, що включають до складу й азот. Тільки рослинності, в порівнянні з людським організмом, азот потрібно у великих дозах для зростання. Тому органічні азотні добрива так популярні у аграріїв і квітникарів, які бажають підвищити врожайність або поліпшити життя кімнатним рослинам.
Людина вдихає повітря й отримує азот в газоподібному стані. Рослинам ж доводиться, за допомогою кореневища, витягати затребуваний мікроелемент з грунту. В пісочної і глиняного землі вміст азоту зведено до мінімуму. Для прогресу потрібно гумус. Перегнилі в землі останки тварин і рослин, що містять у своїй основі білок, дають життя рослинам.
Звідси і назва «органічні». Адже рослини і тварини – представники органічного світу, що населяє біосферу.
Органічні азотні добрива
У розрізі видів, добрива підрозділяються на дві групи – з органічним і хімічним складом. Не виключено комбіноване рішення, яке пропонують виробники на ринку України. Якщо коротко, то хімічні добрива виходять дешевше за ціною і за короткий проміжок часу демонструють високий показник зростання у рослин. Недолік – знищення грунту. Хімія вимиває мінерали, роблячи землю непридатною для рослинності.
З органікою справи йдуть інакше. Купити органічні азотні добрива пропонує компанія Фортіс-комбі, яка гарантує збереження грунту. Однак продуктивність в розвитку рослин не така висока, як у хімічних добавок. Але, якщо дивитися на 5-10 років вперед, то сумарна врожайність на одній ділянці землі, з органічними добривами, в 4-5 разів вище.
Натуральні азотні добрива
Аграріям і квітникарям корисна інформація по вмісту азоту в натуральних добривах. Йдеться про гній та інших органічних відходах:
- опале з дерев, зелене листя – 0,5-1%;
- перегній із стебел рослин – 1%;
- кінський гній – 0,3-0,5%;
- свинячий гній – 0,5-1%;
- коров’ячий гній – 0,1-0,3%;
- пташиний послід – 2-2,5%;
- озерний мул – 2%.
Рослини легко засвоюють азот, отриманий з натуральних добрив. Але на етапі внесення біологічної прикормки для рослин, не завадить обережність. Справа в тому, що надлишок азоту спалить кореневища рослин. До того ж, неконтрольоване кількість азоту призводить до окислення грунту. Експерти рекомендують контролювати надходження мікроелемента в землю:
- сади і городи – 0,5-1 кг азоту на 100 квадратів;
- плодово-ягідні рослини і квіти – 0,2-0,3 кг азоту на 100 квадратних метрів;
- зернові культури – 0,3-0,5 кг азоту на 100 м2.
Жорстко прив’язуватися до цифр не можна. Справа в тому, що квіти, овочі з фруктами і зернові культури ростуть в Україні на різних грунтах. Глиняний масив, піщаник або чорнозем – для кожного типу землі власна потреба і органічних добривах. Але починати з чогось треба.